טיולים והרצאות - 054-3161251

אל ההרים השחורים - טיול ג'יפים למונטנגרו בפסח

פורסם בתאריך 29 ביולי 2011

טיול ג'יפים מסעיר אל הנופים הדרמטיים של האלפים הדינריים, החופים המפורצים של הים האדריאטי, קניונים עמוקים ותלולים ואגמים תכולים. בשנת 1991 הכריז הפרלמנט של מונטנגרו על הארץ כמדינה אקולוגית, בה בעת הוכרזו 4 שמורות טבע גדולות: שמורת ביוגרדסקה – גורה, הרי דורמיטור, אגם סקדאר והר לובצ'ן. מטרת ההכרזה לשלב בין הטבע לאדם בארץ שהיא הררית ברובה ומעוטת אוכלוסין יחסית. טיולנו יעבור בעל ארבע שמורות הטבע של מונטנגרו ויתחקה אחר אוצרות הטבע ומראות הנוף המיוחדים, תוך תצפית אל חיי היומיום הפשוטים, הפולקלור העליז והנאה מן המטבח הבלקני הטעים.

מסלול הטיול למונטנגרו

יום 1: טיסה תל אביב, דוברובניק, פודגוריצה

בבוקר נצא בטיסת שכר מתל אביב לדוברובניק (Dubrovnik) בקרואטיה, עם הנחיתה ניסע באוטובוס למונטנגרו השכנה, נחצה את הגבול, ניסע לאורכו של  מפרץ קוטור (Kotor) הנחשב לאחד המפרצים היפים בעולם. נעפיל בסרפנטינות המפורסמות של קוטור, נטפס על הר לובצ'ן (Lovcen) אשר בפסגתו אנדרטה לגיבור הלאומי, נעבור בכפר ניוגושי (Njegusi) המתמחה בייצור נקניק גבינות ויין בשיטות עתיקות ונעבור בצ'טיניה (Cetinje) בירתה הקדומה של מונטנגרו. לקראת ערב נגיע ללינה בפודגוריצה (Podgorica), בירת מונטנגרו.

יום 2: מפודגוריצה להרי קומובי

בבוקר נקבל את הג'יפים וניסע צפונה לאורכו של הנהר המורצ'ה (Moraca), המנקז את דרומה של מונטנגרו לים האדריאטי. נעלה בדרכים הרריות ובנופים מדהימים אל רכס קומובי (Komovi) מצפון מזרח לפודגוריצה, הדרך עולה בהדום ההר מגבהים של 1,000 מ' ועד למעברי הרים אשר שיאם מגיע ל2,500 מ' מעפה"י. אנו עוברים את חגורת הצומח הבלקנית דרך יערות רחבי עלים של אשורים אל חגורת עצי המחט אל קרחות אחו אלפיני. בדרך עוברים כפרים קטנים וחוות ציוריות, אגמים חבויים בדולינות ותצפיות עוצרות נשימה. לינה בקולאשין (Kolasin).

יום 3: שמורת ביוגרדסקה-גורה

יום של טיול מרתק בנופיה של שמורת ביוגרדסקה-גורה (Biogradska Gora) – מצפון מזרח לעיירה קולאשין. השמורה הוכרזה בשנת 1991 בשטח הכולל את ההרים, האגמים והיערות העצומים שבאזור. טיולנו עולה אל אגם ביוגרדסקה (Biogradska Jezero), אל הרי ביילסיצ'ה   (Bjelasica) הנמצאים בין הנהרות טארה (Tara) ולים (Lim). בשמורה עשרות מינים ציפורים, צמחים ועצי ענק המעטרים את המדרונות. נטייל בין אשוחים ואורנים, נשקיף אל האגם הגדול ואל הקניונים העמוקים שחרצו הנהרות בהרים. לקראת ערב נשוב למלונינו ללינה.

יום 4: רפטינג בנהר טרה, שמורת דורמיטור

בבוקר נתחיל בנסיעה לאורכו של קניון נהר טרה (Tara), הקניון העמוק ביותר במונטנגרו ואחד העמוקים בעולם. מצוקי ענק של מאות מטרים ניצבים זקופים משני עברי הנהר, נוף של יערות רחבי עלים ועצי מחט וביניהם זורם לו הנהר הכחול. ניסע לאורכו של הנהר תוך תצפיות מרהיבות, נחצה את ההרים ברשת של מנהרות ואף נביט אל הגשר הגבוה החוצה את הנהר. נערוך שיט רפטינג לאורכו של נהר הטרה המרהיב. לקראת אחר הצהרים נגיע לעיירה ז'בליאק (Zabljak) הממוקמת בגובה של 1,500 מ' מעפה"י. נתמקם במלון ונצא לסיור קצר ברגל לאגמים הנמצאים סמוך לעיירה. לינה בז'בליאק.

יום 5: שמורת דורמיטור

יום המוקדש לשמורת הטבע ההררית דורמיטור ((Durmitor, הפסגות אולי אינן הגבוהות ביותר במונטנגרו, אך ללא ספק אלו הם הנופים הדרמטיים ביותר. בשנת 1980 צירפה אונסק"ו את השמורה לרשימת אתרי המורשת והנוף העולמיים. השמורה מכילה הרים, יערות, אגמים ועמקים קרסטיים (דולינה ופולייה) ואת קניון נהר טרה. בשמורה עשרות נחלים, מפלי מים ומעיינות.  מז'בליאק נעלה לסיור של יום שלם בשטח, בדרכנו נצפה אל הקניון העמוק של נהר טרה, נחצה אוכפים ומעברי הרים בגובה של כמעט 2,000 מ', נצפה אל אגמים תכולים ונגלוש למורדותיו המערביים של הר דורמיטור לתצפית מערבה אל עמק נהר הפיווה (Piva). לקראת ערב נשוב ללינה בז'בליאק.

יום 6: מז'בליאק, לאגם סקדאר ולבודבה.

בבוקר נצא לדרך ארוכה לכיוון פודגוריצה, בדרך נבקר במנזר אוסטרוג (Ostrog) המקודש לסרבים, נעבור בפודגוריצה וניסע לאגם סקדאר (Skadarsko Jezeo). נשוט במי האגם בנוף של ביצות וצמחי מים. נרד אל החוף האדריאטי, נצפה אל סבטי סטפן, (Sveti Stephan), כפר דייגים ציורי שהפך למלון יוקרתי. לקראת ערב נגיע ללינה בבודבה (Budva) אחת מעיירות היפות ביותר בחוף האדריאטי.

ביום זה נחזיר את הג'יפים.

יום 7: דוברובניק, טיסה לתל אביב.

את שעות הבוקר נבלה בסיור בבודבה. ניסע במיניבוס לכיוון הגבול עם קרואטיה, ונבלה את השעות האחרונות בדוברובניק הנפלאה. נעלה לתצפית מעל דוברובניק (Dubrovnik), נרד לעיר ונבקר באתריה ובסמטאותיה. אחר הצהרים נגיע לשדה התעופה לקראת הטיסה לתל אביב.

מעוניינים בטיול ג'יפים עוצר נשימה, רוצים לחוות את שמורות הטבע של מונגטגרו ב4*4? צרו קשר ותהנו מטיול שישמור מזכרת לכל החיים

אודות ״נופים ותרבויות״ - אבשלום שחר

רוצים לקבל מידע נוסף אודות טיולים וסיורים מודרכים? השאירו פרטים
[contact-form-7 id="4691" title="תפריט צד"]
אבשלום שחר © כל הזכויות שמורות, אין להעתיק או להשתמש בתוכן ללא אישור מפורש. אינטרמקס קידום אתרים