טיולים והרצאות - 054-3161251

מוזיאון המזגגה בנחשולים

פורסם בתאריך 21 במרץ 2016
%d7%9e%d7%95%d7%96%d7%99%d7%90%d7%95%d7%9f-%d7%94%d7%9e%d7%96%d7%92%d7%92%d7%94

בשנת 1891 החליט הברון רוטשילד להקים את בית החרושת לבקבוקים (בעברית: מזגגה) מתוך כוונה לספק בקבוקי זכוכית ליקבי זיכרון יעקב וראשון לציון. חזונו היה להקים תעשייה שתהיה קשורה לענף הגפן ולייסד כאן נמל עברי לשיווק התוצרת התעשייתית והחקלאית. למנהל המפעל מונה הכימאי מאיר דיזנגוף, שהיה לימים ממייסדי העיר תל אביב וראש העירייה הראשון. דיזנגוף נשלח להשתלמות בת חצי שנה באנגליה ובצרפת ובשובו מונה למנהל המפעל.

בשל קשיים כלכליים ועקב מחלת הקדחת שממנה סבלו המתיישבים, נסגר המפעל וניטש בשנת 1896. החול הארצישראלי עשיר בחומר שנקרא "קלציט", שגורם לזכוכית שעושים ממנו להיות אטומה, מה שלא מתאים לבקבוקי יין. איכות הזכוכית שיוצרה במקום היתה גרועה, ועלות התוצרת היתה גבוהה יחסית למחיר הנמוך שבו ניתן היה להשיג בקבוקים בשווקי הארץ ובחבלים הסמוכים לה.
וכך נסגר המפעל, הכלים וחומרי הגלם נמכרו לאלכסנדריה וכל חלקי המבנה הניתנים לפירוק הועברו לזיכרון יעקב. מן המבנה נותר רק השלד המיוחד, והוא עמד בשיממונו כ-80 שנה.

החל משנת 1973 הקומה הראשונה של המבנה היא מוזיאון ומרכז מחקר לארכיאולוגיה תת-ימית ויבשתית, שבה תצוגה של ממצאים ארכיאולוגיים תת-ימיים מתקופות שונות וממצאים מתולדותיה של העיר דור. כל הממצאים שמוצגים במוזיאון הם אותנטיים ולא העתקים.
הערה: הרחבה לגבי העיר דור וההיסטוריה שלה- ראו נספח בסוף הדו"ח.

בין הממצאים שראינו במוזיאון:

– תמונה שבה אפשר לראות שיש מקום טבעי להקמת נמל בדור: בגלל הצורה הטבעית של החוף, אוניות יכולות להיכנס ולעגון בנמל. דור המשיכה להתקיים גם לאחר הקמתה של קיסריה, אבל הפסיקה לתפקד כעיר נמל. רוב הממצאים שנמצאו בחפירות בתל דור הם מהתקופה הפרסית (תקופה שבדרך כלל אין הרבה ממצאים ממנה), וביניהם עוגנים בגדלים שונים ומחומרים שונים (שאפשר לראות כאן במוזיאון). תל דור נחפר מאז שנת 1981, ומאז כל קיץ נערכות בו חפירות, והממצאים מוצגים כאן במוזיאון- מה שגורם למוזיאון להתחדש כל הזמן.
אפשר לראות איך העוגנים הולכים ונהיים קטנים יותר עד שבתקופה הרומית הם הופכים להיות "עוגן אדמירלי". יש סברה שבחלק מהספינות הגדולות לקחו מספר עוגנים כמספר הנמלים, והשאירו את העוגנים בקרקעית הים כשעזבו, וזו כנראה הסיבה לכך שכיום מוצאים בנמלים מצבורים גדולים של עוגנים (או שיכול גם להיות שהעוגנים נפלו מהאוניות).
בנוסף, יש שינוי בחוף הים הארצישראלי שגורם לשינוי משמעותי במפלס מי הים, וידוע שגם מפלס מי הים בדור השתנה- בעבר הוא היה גבוה יותר (הים היה עמוק יותר). היה צריך מיומנות גבוהה כדי להיכנס לנמל, וזו הסיבה להימצאות אוניות הטבועות בנמל דור. מכל מקום, האיים מול החוף היו קיימים, והם היוו את שובר הגלים הטבעי של הנמל.

– קנקנים שבמשך הזמן ששהו מתחת למים נצמדו אליהם חלזונות וחומרים שונים. ההצמדה הימית הזו היא אחד הגורמים להשתמרותם של כלים מתחת למים (כי החומר שנצמד אליהם מגן עליהם, ותהליך הבלייה מתחיל דווקא כשמוציאים את הממצא מהמים).

– בועות מזכוכית שבהן זרעים שנמצאו בעומק הים.

– כלי הנשק של צבא נפוליאון, שהושלכו לימה של טנטורה בעת נסיגת חייליו המובסים דרומה, לאחר מפלתו בעכו בשנת 1799.

דור היתה עיר נמל אמידה שעסקה בסחר, ולכן אפשר למצוא בה כלים מיובאים ממקומות שונים בעולם (כמו יוון), כמו צלמיות, קנקני יין, ידיות, נרות חרס שעליהם דמויות שקשורות למלחים. העיר היתה עיר קוסמופוליטית שישבו בה נוכרים, והיא שימשה שער לתרבויות אגן הים התיכון.

בתל דור יש שרידי מקדשים שפונים לים. אפשר לספר באתר את הסיפור של הגורגונות (מדוזה) ואז לבקר במוזיאון ולחבר את מה שרואים בו לשטח.

– אבני בליסטראות.

– בקבוקים שיוצרו במפעל שהוקם ע"י הברון רוטשילד.

– תעשיית הארגמן בדור היתה מאד מפותחת, ובביקור בתל דור אפשר לראות את הבריכות לגידול חלזונות הארגמן. על מנת להפיק 2 גרם של צבע ארגמן נדרשו 10,000 חלזונות ארגמן. כמות של 2 גרם הספיקה לצבוע גלימה של מלך.

היו כמה סוגי רכיכות שמהן הפיקו את הצבעים היוקרתיים תכלת וארגמן, והכמויות העצומות של הארגמונים שנדרשו כדי להפיק כמה גרמים בודדים של צבע, הפכו את המוצר למוצר שהיה שווה את משקלו בזהב, ורק מלכים וכוהנים יכלו להרשות לעצמם ללבוש בגדים שהיו צבועים מארגמן או שהיה בהם פתיל מארגמן.

מי שידע את סוד הפקת הצבע (בעיקר הפניקים שחיו כאן), צברו עושר גדול בעקבות התעשייה הזו.

 

אודות נופים ותרבויות

אבשלום שחר

מדריך טיולים - מורה דרך מוסמך

מורה דרך מוסמך מטעם משרד התיירות. מדריך מוסמך להדרכת טיולים מטעם החברה להגנת הטבע, ריכוז חוגי סיור של החברה להגנת הטבע...

אבשלום שחר © כל הזכויות שמורות, אין להעתיק או להשתמש בתוכן ללא אישור מפורש. אינטרמקס בניית אתרים
מעבר לסרגל הכלים