טיולים והרצאות - 054-3161251

"אל נופי נחל כזיב"

פורסם בתאריך 13 באוגוסט 2011
יחמורים

 אל נופי נחל כזיב

כתבה : חני הסקו
נחל כזיב ומבצר המונפור הינו אחד ממסלולי הטיול היפים בארץ. תוסיפו לזה נחל שזורם כל השנה, נקבת מעיין, מבצר צלבני על צלע הר והרבה ירוק גלילי ותקבלו טיול שאסור לפספס. "הם היו גרמנים מהמסדר הטבטוני שבנו פה סכר לאגום את המים של הכזיב. ולכאן היתה יורדת הגברת פון זלצה בערבים.לשוט בסירה ולהסתכל על הברבורים." המבצר היה צלבני במשך חמישים שנה ואז נכבש  וניטש. לכזיב תחתון קוראים גם "אל-קוריין, המקרין, כך גם נקרא המבצר שבולט כמו קרן של קרנף מתוך הרכס הירוק.
(מתוך "סוף הדרך"-צור שיזף)

במסלול:
נרד מהישוב מצפה הילה, שבתיו מציצים בין העצים למסלול באפיק נחל כזיב, במסלול  עם הסימון השחור. נהנה מבריכות מים בעין טמיר ,  עצי דולב ענקיים , וחורש ים תיכוני שמצל ומקרר: האלון המצוי, האלה הארץ ישראלית, אדר סורי, ער אציל, כליל החורש, קטלב ואשחר רחב עלים.בסוף החורף ובתחילת האביב נראה כלניות נוריות ורקפות רבות ואילו לקראת סוף האביב נראה את עמוד הפריחה של החוטמית הזיפנית, את הלוטם המרווני והלוטם השעיר, את הסירה הקוצנית , את דם המכבים ולכל זה מגוון של בעלי חיים אותו נתקשה לראות אך עקבות גללים ועוד יעידו על נוכוחותם , גולת הכותרת השבת היחמור בשנות ה 90 לנופי הנחל .
המסלול חוצה את הנחל ועולה לפארק גורן ( בשביל האדום) מהגדה הצפונית של הנחל. המסלול מגיע אל מצפה מונפורט ומסתיים בפארק גורן. זוהי  תצפית נוף ייחודית על מדרונותיו התלולים של נחל כזיב ועל שרידיו המרשימים של מבצר המונפור. יש מרפסת תצפית וספסלי אבן.שווה טיפוס!!

אתרים מעניינים בסביבה הקרובה:
גן דודסון בקיבוץ אילון-גן פסלי פסיפס ייחודיים משולבים בתוך חורש טבעי וגן פורח.
פסלי טוטם, דמויות אנושיות ובעלי חיים מפוזרים בין עצי אלון, קטלבים ועצי מחט.
עבודותיו של הפסל מאירקה דודזון.
רוח גלילית בקיבוץ  מצובה- בית מלאכה לשבשבות רוח ייחודיות וצבעוניות.

 

מצ"ב מפת מסלולים בנחל כזיב : מפה נחל כזיב

 

 

אודות נופים ותרבויות

אבשלום שחר

מדריך טיולים - מורה דרך מוסמך

מורה דרך מוסמך מטעם משרד התיירות. מדריך מוסמך להדרכת טיולים מטעם החברה להגנת הטבע, ריכוז חוגי סיור של החברה להגנת הטבע...

אבשלום שחר © כל הזכויות שמורות, אין להעתיק או להשתמש בתוכן ללא אישור מפורש. אינטרמקס בניית אתרים
מעבר לסרגל הכלים