טיולים והרצאות - 054-3161251

הכתובות הממלוכיות בקלעת נמרוד

פורסם בתאריך 28 בדצמבר 2016
%d7%9e%d7%95%d7%96%d7%99%d7%90%d7%95%d7%9f-%d7%94%d7%9e%d7%96%d7%92%d7%92%d7%94

הכתובות הממלוכיות בקלעת נמרוד
אחד הממצאים המרשימים ביותר מהתקופה הממלוכית בארץ ישראל הוא ללא ספק כתובת אבן שנמצאה במבצר קלעת נמרוד בתקופתו של השליט הממלוכי אל-מלכ א-זאהר רוכן א-דין ביברס אל-בונדוקדארי .
הכתובת כוללת ארבע שורות כתובות.
שורה הראשונה כתוב: "בשם אללה הרחמן והרחום, המגדל המבורך הזה חודש מחסדו של אדונינו אל מאלכ א-טאהר [כינויו של בייברס]. האדון הנעלה המלומד הישר לוחם הג'יהאד החייל הערוך לקרב על הגבול הנתמך בידי האל המנצח רקאן אל דונייה ו-אל דין"
שורה השניה כתוב: "סולטן האיסלם והמולסמים מחסל פורקי העול המתמרדים [הכוונה למונגולים] מחייה הצדק בשני העולמות [העולם הזה והעולם הבא] אבו אל פתאח בייברס אל צלחי שותף של אמיר אל מאמינים [שותף של החליף] ציווה על ביצוע עבודה זו אדונינו הגביר הנדיב האדון המפקד הגדול הממלוכ של אל טאהר בייברס אל סעיד המפואר ביותר"
שורה השלישית כתוב: "המאושר ביותר המרומם זה שאותו משרתים אל בדרי באדר אל דונייה ו-א דין תפארת האיסלם והמוסלמים מנהיג צבאות המונותיאיסטים מלך המפקדים בשני העולמות ביליק [שר הצבא] ממלוכ של אל מאלכ אל טאהר אל סעיד שהאל יאריך את ימיו זה היה בתקופת כהונתו כמושל של המפקד הגדול באדר".
שורה הרביעית כתוב: "באדר א-דין בחתות ובפיקודו של המפקד הגדול עאלן א-דין סנג'ר אל מג'די- ובניהולו של רב האומן עאבד אל רחמן האדריכל ובביצוע עאבד אל וואהב הבנאי בעשרים ושניים למוחרם של שנת 674 להיג'רה"- 18 ליולי 1275- אז נגמר השיפוץ וקבעו את הכתובת.
בסוף כתוב: "כתובת זו נעשתה בתכנון יוסוף".
הכתובת באה להכריז על סיום עבודת שיפוץ המבצר, שהתחילה בשנת 1260, והיא אחת הכתובות הערביות היפות ביותר בארץ.
מאמר מקיף על תולדות מבצר קלעת נמרוד באתר שלי נופים ותרבויות : http://www.nofim-il.co.il/site/?p=2468
כמו כן ניתן להזמין סיור בהדרכתי .
יצירת קשר דרך האתר נופים ותרבויות http://www.nofim-il.co.il/ או בנייד 0543161251

אודות נופים ותרבויות

אבשלום שחר

מדריך טיולים - מורה דרך מוסמך

מורה דרך מוסמך מטעם משרד התיירות. מדריך מוסמך להדרכת טיולים מטעם החברה להגנת הטבע, ריכוז חוגי סיור של החברה להגנת הטבע...

אבשלום שחר © כל הזכויות שמורות, אין להעתיק או להשתמש בתוכן ללא אישור מפורש. אינטרמקס בניית אתרים
מעבר לסרגל הכלים