טיולים והרצאות - 072-3952281

פעילויות רשות הטבע והגנים לחודשים דצמבר ינואר כולל חנוכה

פורסם בתאריך 28 בנובמבר 2016

פעילויות רשות הטבע והגנים לחודשים דצמבר ינואר כולל חנוכה

גן לאומי בית שאן
יצירה ומשחקים: בעקבות כתובות מן העבר
באתר ייחודי זה נמצאו כתבים ציוריים עתיקים מתקופת האימפריה המצרית, כתובות בעברית מהתקופה הישראלית וטקסטים ביוונית מהתקופה ההלניסטית.
סיורים מודרכים, סדנאות יצירה ומשחקים בהם נתוודע לחיי התושבים הרומים, נבקר בתאטרון המפואר ונצפה בהצגה המספקת הצצה על חיי היהודים והרומאים בעיר. חידון יוביל את המבקרים בין כתובות מהתקופה הרומית-ביזנטית הפזורות בעיר העתיקה.
מתי: בימים שני, שלישי ורביעי 26-28.12 בשעות 10:00–15:00
הסעות ללא תשלום לגן הלאומי יצאו מתחנת הרכבת בבית שאן. פרטים בטלפון 3639*

גן לאומי בית גוברין- אתר מורשת עולמית
אותיות מאירות ותעלומות מן העבר
האתר הייחודי הזה טומן בחובו עדויות כתובות מן העבר גם מתקופתו אנטיוכוס הרביעי – הידוע לשמצה, שרדף את היהודים עד חורמה. אז מה בין בית המקדש, נרות חרס, כתב עתיק וחנוכה? פעילות חווייתית ומרתקת בה תוכלו ליהנות מהדרכות, סדנאות, שחקנים ופעילויות נוספות לכל המשפחה.
מתי: שבת 24.12 בשעות 11:00- 15:00, במקרה של מזג אוויר חורפי תידחה הפעילות ל-31.12.

פארק (גן לאומי) קומראן
הזדמנות נדירה: לסייר עם חוקר המגילות
אתם מזמנים לצאת לסיור מרתק בפארק (גן לאומי) קומראן עם ד"ר אדולפו רויטמן מנהל היכל הספר, חוקר ואוצר המגילות הגנוזות- מגילות מדבר יהודה.
מתי: יום שישי 30.12
בהרשמה מראש בטלפון 3639*

בסוד המגילות הגנוזות
סיור מומחז ומשעשע לכל המשפחה על רקע צלילי מנגינות בעתיקות. בסוף הסיור נתנסה בכתיבה בדיו על קלף ונכין קמע אישי עם ברכת הכוהנים – כפי שנהגו לשאת יהודים בימי בית שני . במהלך הסיור התיאטרלי נפגוש במוחמד א-דיב , נער בדואי שנכנס למערה חבויה במצוקים ומצא בה כדי חרס עתיקים ובהם סוד בן 2000 שנה ונצא למסע בעקבות סוחרי עתיקות, סוכני מוסד, ציידי אוצרות וארכיאולוגים, שכולם רוצים לשים את היד על דבר אחד – המגילות הגנוזות של קומראן.
מתי: שבת 31.12 בשעות 10:00, 12:00 ו-14:00

גן לאומי תל ערד
מקדשים ומכתבים
גילוי כתב בחפירות ארכיאולוגיות הוא מאורע שכל חופר יזכור כל חייו. תל ערד "ניפקה" לחוקריה ארכיון שלם של טקסטים, המגוללים את ספור המצודה עד ימיה האחרונים.

סיור מודרך יחשוף את סיפורה של אחת הערים הקדומות והחשובות בכנען, מהאלף ה-3 לפנה"ס.
הסיור ימשיך אל המצודה מימי בית ראשון, שם נפגוש דמות מן העבר . בהמשך, נתרגש במקדש היהודאי ונרד אל מפעל מים החצוב בבטן התל . אתם מוזמנים ליהנות ממפגש תיאטרלי, סיור מרתק וסדנאות מגוונות ברוח המקום . הסיורים יתקיימו בשעות 10:00, 13:00,הסדנאות יתקיימו ברצף החל מהשעה 10:00.
מתי: יום חמישי 29.12, יום שבת 31.12 החל משעה 10:00

גן לאומי מצדה- אתר מורשת עולמית
אחרוני המצדה – מצדה שלא הכרתם
הכירו את גאיוס מסיוס, פרש הלגיון העשירי של האימפריה הרומית. תלוש הפפירוס שהונפק לגאיוס לפני כ-2,000 שנה, היה קבור עד שנחשף בחפירות ארכיאולוגיות. היום מוצגת רפליקה במוזיאון שבגן הלאומי לצד עדויות כתובות רבות מספור, המספקות הצצה אל הימים הסוערים של ההר: הגורלות שהטילו מגני מצדה לפני ההתאבדות , קטעי מגילות מהגניזה בבית הכנסת הכוללות את חזון העצמות היבשות.
אתם מוזמנים לארמון המערבי של הורדוס על במת מצדה, לצפות בהצגה מקורית ומפתיעה, של שחקני תאטרון "אספלט" שיאירו את סיפור מצדה באור אחר. בתום הצגה, מוזמנים להמשיך לסיור שיתמקד בממצא הכתוב.
מתי: בימים שלישי – שבת 27-31.12 בשעות 10:30, 13:30

המיוחדים שלנו לחג החנוכה:
נרות והדרכות במערות בית גוברין
לכבוד חג החנוכה ושבוע המורשת בישראל אנו מזמינים אתכם לטייל במערות המרהיבות של תל מרשה. מדריכי רשות הטבע והגנים בליווי שחקן ימתינו במערות ויספרו על גידול יונים, על הפקת שמן זית ושימושיו וגם כיצד ניצלו בני מרשה את המסלע המיוחד לחציבת מערות.
לכבוד חג הגבורה, יום ג ובית גוברין יוזמנו ילדים לסובב סביבון בקופת האתר. ילד שסביבונו יראה את האות ג בהיעצרו ייכנס לגן הלאומי ללא תשלום.
היכן: גן לאומי בית גוברין
מתי: יום שליש 27.12 בשעות 11:00–15:00. הדרכות במערת הקולומבריום, במערת בית הבד ובמערת המבוך יצאו כל חצי שעה.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

משחק מטמון חנוכה בשומרוני הטוב
משחק משימות בעתיקות וחוויה מגבשת ותחרותית לכל המשפחה: בין העתיקות מוצפנים רמזים, חידות ומשימות המובילים לחלקי הפסיפס שהחביאו שודדי עתיקות במנוסתם. כדי לזכות בהם ולהרכיב מחדש את פסיפס המנורה עליכם לצאת למסע אל העבר ונגד הזמן. למשימה זו נדרשים אומץ לב, חושים חדים, משפחה וחברים ו- waze.
היכן: מוזאון השומרוני הטוב ומנזר אוותימיוס.
מתי: שבת 24.12 בשעות 11:00–14:00.
בהרשמה וללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויים.
למוקד: נקודת המפגש במוזאון השומרוני הטוב. אפשר לפתוח עוד קבוצות רק באישורה של מירי אלטשולר!

לא רק המכבים – מנהיגות וגבורה באתר לאומי הקסטל
ברוח שבוע המורשת חג החנוכה הוא גם חג הגבורה ואתם מוזמנים לבקר באתר לאומי הקסטל, המנציח את גבורתם של הלוחמים על כיבוש הדרך לירושלים. מדריכי רשות הטבע והגנים ידריכו במסלול "דרך הערכים" ושחקן ישתף את המבקרים באותיות הכתובות המספרות ממקור ראשון על המנהיגות ועל גבורתם של הלוחמים.
היכן: אתר לאומי הקסטל
מתי: 29.12 בשעות 11:00–15:00. תחנות ההדרכה יפעלו כל חצי שעה. הפעילות מתאימה לילדים מגיל 12.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

בשביל החשמונאים בגן לאומי חוף פלמחים
לכבוד חנוכה רשות הטבע והגנים מזמינה את הקהל הרחב לצעוד בשבילי גן לאומי שאינו רק חוף ים. אורך מסלול הצעדה כ-2 ק"מ והוא קל, מעגלי ומתאים לכל המשפחה. בתחנות הדרכה ופעילות ייחשפו הצועדים ליפי החוף ולערכי הטבע שבו, וגם לסיפורו המיוחד של היישוב הקדום יבנה ים (בן 3,500 שנה) ולקשר שלו לחשמונאים ולחנוכה.
היכן: גן לאומי פלמחים
מתי: שבת 24.12 בשעות 11:00–15:00. ההתכנסות ליד מרכז השירות למטייל.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר.

סיור מדליק עם בני האור בקומראן
סיור שכולו חוויה בעתיקות היישוב העתיק מימי בית שני ששכן למרגלות מצוק ההעתקים המרשים. נצפה בסרט על האתר ועל סביבתו, נסייר במוזאון הממצאים הארכיאולוגיים ונשמע על "עדת היחד", על מגילות ועל אוצרות גנוזים במערות.
היכן: פארק (גן לאומי) קומראן
מתי: ראשון עד חמישי 25-29.12 בשעות 12:00–13:30. הסיור יצא מהכניסה לאתר.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
עוד באתר: חוברת "פקחים צעירים" לכל המשפחה. מטיילים בשמורה עם חוברת ההפעלות והמשימות והופכים לפקחים צעירים השומרים על ערכי הטבע והמורשת. ניתן להוריד את החוברת כאן או לקנות אותה באתר (מחירה 10 ₪).

כתובות בשטיח מאבן בשומרוני הטוב
סיור בעקבות כתובות במוזאון הפסיפסים באתר השומרוני הטוב. בצד הדרך הראשית מירושלים לים המלח שוכן אתר "השומרוני הטוב" ובו מוזאון האוגד מגוון פסיפסים מרחבי יהודה ושומרון וממצאים ארכיאולוגיים אחרים, המספרים סיפור מרתק של מעשה חסד ועזרה לזולת, ושל אחווה, רעות וסובלנות בין אדם לחברו. סיפור שהפך לסמל וגם לחוק.
היכן: אתר השומרוני הטוב
מתי: שבת 24.12 בשעות 14:00–15:30.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויים.
אפשר לסייר באתר ובמוזאון בכל יום בהדרכת מערכת הדרכה קולית.

חנוכה בארמון ההרודיון
לכבוד חנוכה נסייר באתר שהמלך הורדוס הגדול קרא על שמו ובחר להקים בו את אחוזת הקבר שלו. ניהנה מתצפית על הנוף המרהיב של מדבר יהודה וירושלים, נבקר בארמון מבוצר ונציץ לבית המרחץ, למקוואות ולבית הכנסת הקדום, וכן נרד למאגרי המים. לאחר היציאה מבטן ההר נטפס לשרידי קבר הורדוס המרשימים שנחשפו לאחרונה באתר.
היכן: פארק (גן לאומי) הרודיון
מתי: ימי שישי ושבת 23-24.12, 30-31.12 בשעה 12:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
עוד באתר: חוברת "פקחים צעירים" לכל המשפחה. מטיילים בשמורה עם חוברת ההפעלות והמשימות והופכים לפקחים צעירים השומרים על ערכי הטבע והמורשת. ניתן להוריד את החוברת כאן או לקנות אותה באתר (מחירה 10 ₪).

נר שמן ופתילת מדבר בעיינות צוקים
בעבר השתמשו לתאורה בנרות שמן, ואת הפתיל ייצרו מחומרים טבעיים כגון פשתן גומא או סיבים. לכבוד חנוכה נצא לטיול בשמורה החבויה המסתתרת בין מעיינות וצמחייה עשירה, וברוח המסורת נדליק נרות בחנוכייה מיוחדת עם הצמח "פתילת המדבר הגדולה". הדלקת נרות בכל יום בשעה 15:30.
היכן: שמורת טבע עינות צוקים
מתי: ראשון עד שבת 25.12-31.12 בשעה 10:00, 12:00, 14:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

גבורה, תחבולה ונס גדול היו פה בנבי סמואל
חג החנוכה הוא גם חג של נסים וגבורה, של נס פח השמן ושל סיפור גבורת המכבים המעטים נגד לגיונות היוונים. באישון לילה יצאו היוונים לארוב לצבאו של יהודה המכבי בנבי סמואל, אך הוא הקדים אותם, ארב להם במחנה שלהם באמאוס והיכה בהם כשהם חזרו לשם. בעקבות המכבים נצא לסיור באתר.
היכן: פארק(גן לאומי) נבי סמואל
מתי: ראשון עד חמישי 25-29.12. סיור מודרך יצא מהכניסה לאתר בשעות 15:00–16:30. בשעה 16:30 נדליק נרות בחנוכייה ייחודית שבה הדליקו נרות בכותל מיד לאחר כיבושו במלחמת ששת הימים.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
עוד באתר: דף פעילות לכל המשפחה ובו חידות ומשימות בכל ימי החג!

בוקר של אור וצבעים בארבל
לכבוד חג האורים אנו מזמינים אתכם לחוויה ייחודית של אור וצבע, מומלצת לכל אחד ואחת.
הזדמנות לכל אוהבי הזריחה! בנר שישי של חנוכה נפתח את שערי שמורת הטבע וגן לאומי ארבל לתצפית זריחה.
בואו ליהנות מבוקר מיוחד. שעות הבוקר המוקדמות מעניקות למבקרים שקט שמאפשר הקשבה − לטבע המתעורר, לחיות הבר ולרוח המנשבת בין הצוקים, ועם הזריחה, הצובעת את השמים בגוונים אדומים, יתגלו לאטם הנופים היפהפיים של הגליל ורמת הגולן.
לכבוד האירוע תיפתח השמורה בשעה 6:15 בבוקר ויכבד את הבאים בתה חם ועוגיות ובנוף עוצר נשימה.
היכן: גן לאומי ושמורת טבע ארבל
מתי: יום חמישי 29/12/16 (חנוכה) בשעה 6:15 בבוקר.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

דצמבר 2016 ינואר 2017

המיוחדים שלנו לדצמבר
"מתכרמלים" – חגיגת חורף של מינים בסכנת הכחדה בכרמל המשתקם לאחר השרפה
בואו לאירוע חורף שכולו חגיגה בכרמל המתחדש לאחר השרפה. שרפת הענק בדצמבר 2010 כילתה שטחים נרחבים מהכרמל. בואו להכיר את סיפורן של החיות בחי-בר בעת השרפה ואת מאמצי האישוש וההשבה של מינים בסכנת הכחדה עולמית, כגון היחמור הפרסי והנשר המקראי. צפו בתערוכת צילומים מהשרפה והכירו את מיני הצמחים והעצים בכרמל. אירוע של הסברה והפעלה לכל המשפחה במקום המשקיף על הכרמל מגבוה – החי-בר.
היכן: שמורת טבע חי-בר כרמל
מתי: שבת 3.12 בשעות 10:00–15:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

"חופסיור" בפלמחים
על המצוק ובחוף הים יהיו הדרכות על שמירת טבע, על מורשת ועל נוף. הסיורים בהדרכת מדריכי רשות הטבע והגנים.
היכן: גן לאומי חוף פלמחים
מתי: ימי שבת בדצמבר בשעה 11:00, 13:00. נקודת המפגש: מרכז השירות למטייל.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר.

סיורי חוף בגן לאומי נחל אלכסנדר – חוף בית ינאי
נתחיל בסיפור נדידה מלפני 80 שנה ונמשיך בטיול בדיונות החול של גן לאומי נחל אלכסנדר – חוף בית ינאי, ונגלה שחולות הם נאים ונעימים. בסיור נשמע מאין הגיעו גרגרי החול (רמז: מרחוק מאוד) ולאן הם הולכים, וגם נגלה מי הם הפסמופילים המסתוריים.
היכן: גן לאומי נחל אלכסנדר חוף בית ינאי
מתי: ימי שבת בחודש דצמבר בשעה 11:00, 13:00. משך הסיור כ-75 דקות. נקודת המפגש: מרכז השירות למטייל.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר.

המיוחדים שלנו לינואר
צעדת בוץ, ביצות ומגפיים בברכת הנופרים בגן לאומי ירקון
"אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדתי…" מעיינות הירקון השופעים יצרו ביצה גדולה וטובענית. טעימה מהביצות ניתן לקבל בחורף כשהשטח רטוב ובוצי אחרי כמה ימים גשומים. בואו להתרגש אתנו בחוויית בוץ יוצאת דופן – אנחנו מבטיחים שתצאו מלוכלכים! הצטיידו במגפיים ובמטריות והצטרפו אלינו לטיול חורפי מלא טבע, ציפורים באגם, ברכות חורף ומיני דו-חיים וקרקורים, וכן נופרים למכביר, שעליהם מכסים את מי הברכות. לסיום נתחמם מתה מתוק.
מסלול הצעדה מעגלי: מגן לאומי ירקון (מתחם תל אפק) לכיוון ברכת הנופרים וחזרה. בתחנות הדרכה בדרך יחכו לכם מדריכי רשות הטבע והגנים. לרשותכם מסלול ארוך (5 ק"מ) ומסלול קצר (3 ק"מ).
המסלול אינו מתאים לעגלות. אם ירד גשם הפעילות תידחה בשבוע.
היכן: גן לאומי מקורות הירקון תל אפק – ברכת הנופרים
מתי: שבת 7.1 בשעות 10:00–14:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

קרניים בשמים – חי-בר כרמל
יום פעילות שכולו חוויה למשפחה, תחנות הסברה והפעלה, ושחרור עופות דורסים אל הטבע.
הפעילות: בשמורה יחכו לנו מדריכי החי-בר, נפגוש את הפקח המטפל, נעמוד על ההבדלים בין סוגי הקרניים ונראה איך עובד משדר המוצמד ליונקים עם שחרורם. כמו כן נשמע על פרויקט השבת הדורסים לטבע ונצפה בשחרור עופות דורסים.
בכל שעות הפעילות יפעלו תחנות הסברה ויצירה לכל המשפחה.
היכן: שמורת טבע חי-בר כרמל
מתי: שבת 28.1 בשעות 10:00–15:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

פסטיבל חוויות במערות בית גוברין
מפגש מיוחד עם דמויות ססגוניות מן העבר, ובו תוכלו לשמוע את כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול… נפגוש שלוש דמויות: מגדל יונים, מוסק זיתים וחוצב מערות. מדריכי רשות הטבע והגנים בשילוב "מתמחים" מן העבר יציגו את חיי היום יום של אנשי תל מרשה ויסבירו איך גידלו יונים ומדוע, כיצד ייצרו את השמן ומה עשו בו, ולמה שימשו מערות הפעמון באמת. הדרכות ופעילויות לכל המשפחה.
היכן: גן לאומי בית גוברין
מתי: יום שבת 28.1. הדרכות בשילוב שחקנים בכל שעה עגולה בשעות 11:00–15:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

סיורי חוף בגן לאומי נחל אלכסנדר – חוף בית ינאי
נתחיל בסיפור נדידה מלפני 80 שנה ונמשיך בטיול בדיונות החול של גן לאומי נחל אלכסנדר – חוף בית ינאי, ונגלה שחולות הם נאים ונעימים. בסיור נשמע מאין הגיעו גרגרי החול (רמז: מרחוק מאוד) ולאן הם הולכים, וגם נגלה מי הם הפסמופילים המסתוריים.
היכן: גן לאומי נחל אלכסנדר חוף בית ינאי
מתי: ימי שבת בחודש ינואר בשעה 11:00, 13:00. משך הסיור כ-75 דקות. נקודת המפגש: מרכז השירות למטייל.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר.

"עפיפון ומטרייה" בפלמחים
ננצל את הרוח הנושבת מן הים ויחד נעיף לשמים עפיפונים במפגן משותף וצבעוני.
ניתן להביא עפיפונים מהבית או לקנות במקום.
היכן: גן לאומי חוף פלמחים
מתי: ימי שבת בינואר בשעות 10:00–15:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר.

פעילויות נוספות

גליל עליון
סיורים מודרכים במבצר לאור עששיות
דמיינו את פרידריך הצלבני ואת ד'אהר אל-עומר הבדווי האגדי נפגשים עם גיבורי שיירת יחיעם. ובכן, בגן לאומי יחיעם זה אפשרי. אתם מוזמנים לסיור לילי לאור עששיות ובו תשמעו את סיפורם של גיבורי ההיסטוריה ותחזו בנוף הקסום של חיפה ועמק עכו המוארים.
היכן: גן לאומי מבצר יחיעם
מתי: שישי 23.12, שני עד שישי 26-30.12
הרשמה ותשלום מראש בטלפון 04-8276600
מחיר: מבוגר 50 ₪, ילד 40 ₪; מנויים: מבוגר 45 ₪, ילד 35 ₪.

חורף של ציפורים בשמורת החולה
סיורים מיוחדים לכבוד עונת הנדידה.
שמורת טבע החולה היא השמורה הראשונה שהוכרזה בארץ.
סביב שרידי הביצה שיובשה עם קום המדינה עוצרים בכל שנה בעונת הנדידה מאות אלפי ציפורים ועופות מים, ואתם תוכלו לצפות בהם ובבעלי חיים אחרים – צבי ביצה וג'מוסים – בטיול ברגל בשביל מוסדר ונוח גם לעגלות. אל תוותרו על ביקור ב"מרכז המבקרים עופוריה", האטרקציה העיקרית לילדים במקום, הכוללת סרט בתלת-ממד שיעיף אתכם למרום עם להקת ציפורים נודדות.
בימי שישי בין הערביים יצאו טיולי שקיעה מרהיבה בשמורה הריקה מאדם אך המתמלאת בפעילות שוקקת של בעלי חיים לפני לינת הלילה.
בימי שבת יצאו סיורים ללא תוספת תשלום, ולרשות המבקרים תעמוד עמדת טלסקופ במגדל לתצפית בעופות השוהים באגם ובשמורה.
היכן: שמורת טבע החולה
מתי: ימי שישי ושבת 2-3.12; 9-10.12
לסיורים בימי שישי ההרשמה מראש בטלפון 3639*
הסיורים בימי שבת הם ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

ג"ת ועמקים

ציפורי עיר המשנה
בואו להלך ברחובות הקרדו והדקומנוס ולחזות בעושר הפסיפסים המספרים לנו על חיי תושבי העיר בעבר. על מסך ענקי נצפה בסרט על העיר ועל פועלו של רבי יהודה הנשיא, חותם המשנה.
הסיורים בהדרכת מדריכים מתנדבים.
היכן: גן לאומי ציפורי
מתי: ימי שבת בשעה 11:00, 13:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

לגלות אוצר בסיור קצר בחמת טבריה העתיקה
בואו לסייר במעיינות המרפא העתיקים שאליהם ירד רבי שמעון בר יוחאי להירפא. נבקר בחמאם התורכי ובבית הכנסת הקדום בעל רצפת הפסיפס מהיפות בארץ.
הסיורים בהדרכת מדריכים מתנדבים והם מיועדים למשפחות. המטיילים מוזמנים לשכשך רגליים במי המעיינות החמים.
היכן: גן לאומי חמת טבריה
מתי: ימי שבת בשעה 11:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

מצוק רב תפארת
נצעד לתצפית מרהיבה ממצוק הארבל, המתנוסס מעל הכנרת ומשקיף על הגולן והחרמון.
נשמע על הקרב בין הורדוס למתנגדיו היהודים שהסתתרו במערות הארבל, וניהנה מיפי הטבע.
הסיורים בהדרכת מדריכים מתנדבים.
היכן: גן לאומי ושמורת טבע ארבל
מתי: ימי שבת בשעות 10:00–13:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

פלא הנדסי קדום – סיור עששיות בציפורי
נפתח את סיורנו בביקור בבית הכנסת הקדום ונצפה בסרט חדש על העיר ציפורי ועל פועלו של רבי יהודה הנשיא.
נסייר במפעל המים הקדום ונרד בעקבות החופרים למנהרת ששת הפירים.
הסיור מיועד למשפחות וכולל הליכה לאור עששיות. נא להצטייד בנעלי הליכה סגורות.
היכן: גן לאומי ציפורי
מתי: ימי חמישי 1.12, 15.12; שני 26.12, חמישי 29.12 (חנוכה).
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*
מחיר: מבוגר 50 ₪, ילד 40 ₪; מנויים: מבוגר 45 ₪, ילד 35 ₪

בעקבות אמני הפסיפס בציפורי
סיור וחוויה למשפחות בפסיפסים המרהיבים של העיר העתיקה ציפורי. נבקר בבית חג הנילוס, נתרשם מתמונות מחייו של אל היין דיוניסוס ונתפעל מיופייה של "המונה ליזה הגלילית".
נקנח בסדנה ליצירת פסיפס.
היכן: גן לאומי ציפורי
מתי: שלישי 27.12 (חנוכה).
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*
מחיר: מבוגר 68 ₪, ילד 44 ₪; מנויים: מבוגר 25 ₪, ילד 20 ₪

רזי העיר כורזים
אל מול נופי הכנרת יושבת לה כורזים, העיר שנודעה בזכות גידול החיטים המשובחים של תושביה. במקום ניצב בית כנסת מאבני בזלת, והוא נמנה עם היפים שהתגלו בארץ. בסיור נגלה את נפלאות העיר ונחזה בגילופים מרשימים מהווי החיים בארץ ישראל, בהם דמויות של דורכי ענבים וכן צמחים ובעלי חיים.
היכן: גן לאומי כורזים
מתי: שבת 24.12.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*
מחיר: מבוגר 64 ₪, ילד 38 ₪; מנויים: מבוגר 25 ₪, ילד 20 ₪

בעקבות פריחת החורף וצמחיית המצוק
נפתח את טיולנו בהר הגעש הכבוי גן לאומי קרני חיטין, ניהנה מיפי פרחי החורף ונשמע על הקרב המכריע בין הצלבנים למוסלמים.
נמשיך בנסיעה ברכב לשמורת הטבע ארבל, נטייל עד שפת המצוק, ניהנה מצמחיית המצוק הייחודית ומפרחי החורף. נערוך תצפית ממצוק הארבל על הנופים הקסומים של הכנרת, של רמת הגולן ושל הגליל, ונשמע את סיפור הקרב שהתחולל בין הורדוס לבין מתנגדיו היהודים שהסתתרו במערות הארבל.
הסיור מיועד למשפחות וכולל שני אתרים.
היכן: גן לאומי קרני חיטין, גן לאומי ושמורת טבע הארבל
מתי: שלישי 27.12 (חנוכה).
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*
מחיר: מבוגר 64 ₪, ילד 38 ₪; מנויים: מבוגר 25 ₪, ילד 20 ₪.

כרמל
הנשר והיחמור בגובה העיניים בכרמל
סיור בשמורה ששרדה אחרי השרפה הגדולה. נשמע על קורות השמורה בשרפה, על פינוי בעלי החיים ועל פרויקט השבתם לטבע. בסיור נפגוש את בעלי החיים שחזרו לחי-בר לאחר השרפה – נשרים, יחמורים, איילי כרמל, עזי בר וכבשי בר.
היכן: שמורת טבע חי-בר כרמל
מתי: ימי שבת בשעה 10:00, 12:00, 14:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

קדמונים במגפיים
מה עשה האדם הקדמון בגשם? לאן עפים העטלפים כשקר בחוץ? מי חי בנחל וכיצד הצליח לשרוד? נספר על אורחות חייהם של הקדמונים הפרהיסטוריים במערות האדם הקדמון בסיור חורף מודרך, הכולל גם חיזיון אור-קולי במערה ופעילות יצירה לילדים.
היכן: שמורת טבע נחל מערות
מתי: ימי שבת 24.12, 31.12, 14.1, 28.1.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*
מחיר: מבוגר 64 ₪, ילד 38 ₪; מנויים: מבוגר 25 ₪, ילד 20 ₪

תנין במגפיים
סיור חורף מודרך משולב בהדגמה מעשית של הפעלת טחנות הקמח העתיקות. נשמע על התנינים שהיו בנחל ונחפש את התנין האחרון.
היכן: שמורת טבע נחל תנינים
מתי: ימי שבת 10.12, 17.12, 7.1, 21.1.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*
מחיר: מבוגר 64 ₪, ילד 38 ₪; מנויים: מבוגר 25 ₪, ילד 20 ₪

עששיות בקיסריה העתיקה
חוויה בסיור ערב לאור עששיות בעתיקות קיסריה, כולל מעבר סתרים סודי המוביל אל העיר העתיקה וביקור בנמל העתיק ובהיפודרום. הזדמנות לראות את קיסריה באור אחר.
היכן: גן לאומי קיסריה
מתי: ימי שישי בדצמבר ובינואר (למעט 30.12).
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*
מחיר: מבוגר 50 ₪, ילד 40 ₪; מנויים: מבוגר 45 ₪, ילד 35 ₪.

הניצוץ הראשון לאדם הקדמון בנחל מערות
סיור מודרך במערות האדם הקדמון ובו נספר על אורחות חייהם של הקדמונים הפרהיסטוריים ונענה על שאלות מרתקות: מי חי בנחל וכיצד הצליח לשרוד? איך גילו את האש והשתמשו בה? הסיור כולל חיזיון אור-קולי במערה ופעילות יצירה לילדים. מתאים במיוחד לסבים, לסבתות ולנכדים עליזים.
היכן: שמורת טבע נחל מערות
מתי: בימי חג החנוכה, שבת עד שבת 24-31.12.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*
מחיר: מבוגר 64 ₪, ילד 38 ₪; מנויים: מבוגר 25 ₪, ילד 20 ₪.

גבורות ואורות בקיסריה
לכבוד חנוכה, חג האור, נצא לסיור ערב לאור עששיות בעתיקות קיסריה בדגש על גבורה יהודית. בימי החג נדליק נרות חנוכה בסוף הסיור באחד מקמרונות העיר העתיקה.
היכן: גן לאומי קיסריה
מתי: בימי חג החנוכה, שבת עד שבת 24-31.12.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*
מחיר: מבוגר 50 ₪, ילד 40 ₪; מנויים: מבוגר 45 ₪, ילד 35 ₪

"ארוחת טעימות" בקיסריה העתיקה
סיור של 45 דקות הכולל טעימה היסטורית וארכיאולוגית מהעיר המפוארת קיסריה.
מנה ראשונה: העיר הצלבנית; מנה עיקרית: סיפורי המלך הורדוס, ולקינוח הים המפואר של קיסריה. את הסיורים ידריכו מדריכים מתנדבים של רשות הטבע והגנים. הסיורים יצאו משער הנמל (השער הצלבני) ומשער התאטרון (השער הדרומי).
היכן: גן לאומי קיסריה
מתי: ימי שבת בשעות 11:00, 12:00, 13:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

בית שערים פותחת את שעריה
סיורים מודרכים בבית שערים הקלסית, הפותחים צוהר אל עולם המשנה ומורשת העם היהודי. את הסיורים מדריכים מתנדבים של רשות הטבע והגנים.
היכן: גן לאומי בית שערים
מתי: כל יום בשעה 10:00, 11:00, 12:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

לצאת מהשגרה במערות המנורה
סיור ייחודי למערות החדשות בגן לאומי בית שערים. המערות מעוטרות בכתובות ובתבליטים המספרים את סיפורו של העם היהודי ואת סיפור המנורה בארץ ישראל לפני 1,800 שנים.
סיור ברגל יוצא ממגרש החניה באתר וחוזר דרך ואדי יפה ופורח. את הסיור מדריכים מתנדבים של רשות הטבע והגנים.
היכן: גן לאומי בית שערים
מתי: ימי שישי ושבת
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
הרשמה מראש בטלפון הגן הלאומי 04-9831643.
שימו לב: מספר המשתתפים מוגבל. יש להצטייד בכובע, במים, בנעלי הליכה ובפנסים. מתאים לילדים מגיל 7.

מקום טוב באמצע בתל מגידו
בואו לבקר בתל מגידו, התל שידע תקופות רבות ומרתקות של התיישבות. בואו לראות את שער העיר, שהיה מוקד למסחר ובו ישבו הנביאים, את המקדשים הרבים הפזורים בעיר, את הפולחן המסתורי שכלל קריאה בכבד, את האורוות ואת מפעל המים המפואר. סיור בדגש על ארכיאולוגיה. חלק מהסיורים יהיו בשפה הרוסית, יש לברר מראש באתר. את הסיורים מדריכים מתנדבים של רשות הטבע והגנים.
היכן: גן לאומי תל מגידו
מתי: ימי שבת בשעה 10:00, 12:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

מרכז
עיר עוטפת אור: חנוכיות ומנורה בירושלים
סיור ערב מיוחד לחג החנוכה בדרך אל העיר העתיקה ובתוכה. המסלול מתחיל בשכונות הראשונות שנבנו מחוץ לחומות – משכנות שאננים וימין משה – וממשיך דרך הר ציון אל סמטאות הרובע היהודי שבעיר העתיקה. בסיור נשמע מה בין חדש וישן, אומץ וגבורה, סביבון, מנורה וגיבורי החנוכה. ברובע היהודי נשוטט ברחובות הצרים והמקושטים באור נרות החנוכה. נסיים במנורת בית המקדש המשוחזרת ובכותל המערבי.
היכן: גן לאומי סובב חומות ירושלים
מתי: משבת עד שבת 24-31.12 (חנוכה).
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*
מחיר: מבוגר 45 ₪, ילד 30 ₪; מנויים: מבוגר 25 ₪, ילד 20 ₪.

בעקבות הממצאים בתל אשקלון
סיור בעקבות הממצאים הארכיאולוגיים בעיר הקדומה אשקלון. נסייר בשער הכנעני המקושת (הבנוי בצורת קשת) הקדום ביותר בעולם וממנו נמשיך בשביל המצוק המשקיף על הים אל בארות המים המעניינות של העיר הקדומה. נגיע לבזיליקה ולחומת העיר המרשימה ונלך עליה.
היכן: גן לאומי תל אשקלון
מתי: ימי שבת בדצמבר בשעה 11:00, 13:00. נקודת המפגש: ליד השער הכנעני (סמוך לכניסה לגן הלאומי).
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

5,000 שנות היסטוריה
מתי הייתה הפעם האחרונה שחלפתם על פני אלפי שנים בשעה וחצי? מצרים, רומאים, תורכים, בריטים, עירקים וישראלים – בתל אפק כולם הטביעו חותם על הטבע ועל המורשת הלאומית. נבקר במצודה העות'מאנית, נצפה במפעל המים המנדטורי הייחודי ונקנח באגם שהוא חגיגה של שמירת טבע. מסלול קל, פשוט ומעגלי של כשעה וחצי.
היכן: גן לאומי ירקון (מתחם תל אפק – אנטיפטריס)
מתי: ימי שבת בדצמבר בשעה 11:00, 13:00. נקודת המפגש: ליד מרכז השירות למטייל.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

צב קריאה לצבי הים
בואו להכיר את המרכז הארצי להצלת צבי ים, שבו אנשי רשות הטבע והגנים מטפלים בצבים פצועים וחולים. במרכז ההצלה הסמוך למכמורת שבעמק חפר נסתכל בצבים, נשמע את סיפורם, נכיר את הבעיות שעמן הם מתמודדים ונלמד כיצד אנו, ילדים ומבוגרים, יכולים לעזור להם בקלות. מיועד לילדים מגיל 5. נא לבוא בנעליים סגורות.
היכן: המרכז הארצי להצלת צבי ים
מתי: ימי שבת 3.12, 17.12, 31.12, 14.1, 31.1 ; שישי 30.12.
הרשמה ותשלום מראש בטלפון 3639*
הפעילות מותנית במספר משתתפים מינימלי.
מחיר: 30 ₪; מנוי: 25 ₪.

עששיות בתל אפק
נצא באור אחרון וניכנס ללילה כמו גחליליות. בסיור נספר את סיפורן של האבנים: הקרדו העתיק, המבצר המרשים, וגם החלונות המיוחדים יספרו לנו את סיפורם. נרד בשקט אל האגם ונתרשם מהגן הלאומי. בשעות הערב והחשכה ולקול קרקורי צפרדעים נשמע מדוע חשוב להתחשב בשעות אלו בחי ובצומח. נקנח בתה חם ונתכבד במתוקים.
היכן: גן לאומי ירקון (תל אפק – אנטיפטריס)
מתי: שבת 17.12, שני 26.12, רביעי 28.12, שישי 30.12.
הרשמה ותשלום מראש בטלפון 3639*
הפעילות מותנית במספר משתתפים מינימלי.
מחיר: מבוגר 50 ₪, ילד 40 ₪; מנויים: מבוגר 45 ₪, ילד 35 ₪.

עששיות במערות בית גוברין
סיור קסום במערת המבוך לאור עששיות. בסיור נעבור בקולומבריום, בבית הבד ובעוד כוכים רבים שמהם עשויה המערה. לסיום נתחמם בשתיית תה. לילדים מגיל 8.
היכן: גן לאומי בית גוברין
מתי: שני 26.12, רביעי 28.12.
הרשמה ותשלום מראש בטלפון 3639*
מחיר: מבוגר 50 ₪, ילד 40 ₪; מנויים: מבוגר 45 ₪, ילד 35 ₪.

עששיות בתל אשקלון
סיור לילי בדגש על מקומות המפגש הקדומים. למי מותר לעבור בשער הכניסה לעיר, המקום שבו נחרצו גורלות והיה גם ה"קניון" בתקופה הרומית? לסיום נתחמם בשתיית תה.
היכן: גן לאומי תל אשקלון
מתי: שלישי 27.12.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*
הפעילות מותנית במספר משתתפים מינימלי.
מחיר: מבוגר 50 ₪, ילד 40 ₪; מנויים: מבוגר 45 ₪, ילד 35 ₪.

עששונית במערות הפעמון
מיוחד לקטנטנים. סיור לילי המפעיל את כל החושים במסלול מעגלי וקל לאור עששיות. הסיור מסתיים במערות הפעמון בסדנה ליצירת נר שמן ובשתיית תה צמחים. לילדים מגיל 4.
היכן: גן לאומי בית גוברין
מתי: שלישי 27.12.
הרשמה ותשלום מראש בטלפון 3639*
מחיר: מבוגר 50 ₪, ילד 40 ₪; מנויים: מבוגר 45 ₪, ילד 35 ₪.

חוויות קטנות במערות בית גוברין
החיים מתחת לפני האדמה שונים מהחיים שמעליהם. מדוע מצאו עצמם אנשי מרשה ובית גוברין חיים חלק ניכר מזמנם מתחת לאדמה? אלו יתרונות היו טמונים בשימוש במערות לכל מיני צרכים? מדריכי רשות הטבע והגנים יפגשו אתכם במערות המיוחדות ויספרו כיצד הן נוצרו, למה הן שימשו, ומדוע זכה האזור בכינוי "ארץ אלף המערות" והוכרז אתר מורשת עולמי של אונסק"ו. הסיורים הם לכל המשפחה.
היכן: גן לאומי בית גוברין
מתי: ימי שבת בינואר (למעט 28.1) הסיורים בשעות 11:00–15:00 בכל שעה עגולה.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

מה קורה כשמחברים אותיות, זיתים ושערים? סיור מודרך בחורבת קיאפה
סוגרים את שבוע המורשת בסיור מיוחד באתר מיוחד ובנוף עוצר נשימה. הצטרפו אלינו למקום היחיד בישראל שבו התגלו שרידים מתקופת דוד המלך, והתרשמו מיכולת הארגון והבנייה של ממלכת יהודה בראשית קיומה. בסיור נראה את החומות, את שני השערים, את מבני המגורים ומבני הציבור הייחודים לממלכת יהודה, ונלמד כיצד הסיקו החוקרים בעזרת האות הכתובה וממצאים אחרים שהאתר הוא מימי דוד המלך דווקא.
היכן: חורבת קיאפה
מתי: 31.12 יום שבת,
בהרשמה ובתשלום מראש בטלפון 3639*

"שבינגל" למשפחות רוכבות בבית גוברין
רכיבת אופניים על ה"שבינגל" שלנו למשפחות מנוסות. יש להביא אופני שטח, קסדות ואת כל הדרוש לטיול אופניים בטבע. בתיאום כמה ימים מראש גם ניתן לשכור אופניים מ"נקודת מוצא", טלפון 02-5799268. הרכיבה עצמאית.
היכן: גן לאומי בית גוברין
מתי: ימי שבת בינואר בשעות 08:00–15:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

טבע על גדות הירקון – גן לאומי ירקון
בכל שבת תוכלו להצטרף לסיור על גדות נחל הירקון בתחום הגן הלאומי. זהו סיור נעים ופשוט בנוף הפסטורלי של הנחל, שלא תמיד היה כזה. בסיור תשמעו על המאמצים הנעשים לשיקום הנחל ולהשבת נופיו הטבעיים, וגם על האדם שניצל את משאבי הנחל לצרכיו שנים רבות. היום אפשר לראות מקרוב סוף סוף את הנימפאה התכולה ואת הנופר הצהוב ששבו לקשט את פני הנחל ומלמדים שמימיו נקיים כעת, וכן תשמעו על פרויקט השבת לבנון הירקון הייחודי ותלמדו למה בכלל שווה לנו לשמור על כל הטבע הזה דווקא כאן בלב הכרך הסואן של מדינת ישראל. המסלול קל ומעגלי, כשעה וחצי הליכה.
היכן: גן לאומי ירקון – מתחם מקורות הירקון
מתי: ימי שבת בינואר בשעה 11:00, 13:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

טבע בין העיר לים באשקלון
סיור חורף בחולות גן לאומי תל אשקלון. החולות הם פנינת טבע עשירה בחי ובצומח ייחודיים ובמגוון גדול של בתי גידול המקיימים את החי והצומח שנתוודע אליהם בסיור. לסיום נשתה תה צמחים. פעילות לכל המשפחה, מומלץ להביא משקפות ומגדירי פרחים וציפורים.
היכן: גן לאומי תל אשקלון
מתי: ימי שבת בינואר בשעה 11:00, 13:30.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

כל שבת בינואר סערה וכוס תה בגנים הלאומיים
לצאת לטיול בחורף או להישאר בבית? אל תוותרו על חוויית טבע חורפית. כדי לתת לכם דחיפה קלה נפנק אתכם בתה חם בתחילת מסלול הטיול, ולכם לא נותר אלא ליהנות מנוף קצת שונה וחורפי של חוף ומעתיקות מרשימות.
היכן: בגנים הלאומיים חוף פלמחים, עין חמד, חוף בית ינאי ותל אשקלון
מתי: כל שבת בינואר.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר.

יו"ש
ארמון נופש מלכותי בהרודיון
סיור באתר שהמלך הורדוס הגדול קרא על שמו ובחר להקים בו את אחוזת הקבר שלו. ניהנה מתצפית על הנוף המרהיב של מדבר יהודה וירושלים, נבקר בארמון מבוצר ונציץ לבית המרחץ, למקוואות ולבית הכנסת הקדום, וכן נרד למאגרי המים. לאחר היציאה מבטן ההר נטפס לשרידי קבר הורדוס המרשימים שנחשפו לאחרונה באתר .
היכן: פארק (גן לאומי) הרודיון
מתי: ימי שישי ושבת בשעה 12:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
עוד באתר: חוברת "פקחים צעירים" לכל המשפחה. מטיילים בשמורה עם חוברת ההפעלות והמשימות והופכים לפקחים צעירים השומרים על ערכי הטבע והמורשת. ניתן להוריד את החוברת כאן או לקנות אותה באתר (מחירה 10 ₪).

סודות השמורה החבויה
סיור לכל המשפחה בשמורה החבויה המסתתרת בין מעיינות וצמחייה עשירה. נשמע את סיפורן של הנמלה האורגת ושל ברקנית האשל, שחיות על שפת האגם הנמוך בעולם ומתמודדות עם נסיגתו. הסיור הראשון יצא למסלול הארוך אל הברכות החדשות. מומלץ להקדים. בשמורה יש מקומות מוצלים לפיקניק וברכות לשכשוך במים.
היכן: שמורת טבע עינות צוקים
מתי: ימי שישי ושבת בשעה 10:00, 12:00, 14:00.
בימי שישי וראשון יהיו סיורים באנגלית בשעה 11:00, 13:00.
בימי שישי יהיו סיורים בערבית בשעה 11:00, 13:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
עוד באתר: חוברת "פקחים צעירים" לכל המשפחה. מטיילים בשמורה עם חוברת ההפעלות והמשימות והופכים לפקחים צעירים השומרים על ערכי הטבע והמורשת. ניתן להוריד את החוברת כאן או לקנותה אותה באתר (מחירה 10 ₪).

פקח במגפיים בעין פרת
הטבע שלנו יפה גם בחורף, ובו תופעות ומראות ייחודיים לעונה זו : בורות שמתמלאים במי גשם, נחלים זורמים בשצף קצף, ציפורים חורפות ושלל צבעים וריחות. צאו מהבית ובואו לשמורת הטבע למפגש מרתק עם הפקח ולסיור חורף במגפיים, במעיל ובמטרייה. התה ועוגיות הבית עלינו!
היכן: עין פרת
מתי: ימי שבת בשעה 12:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
עוד באתר: חוברת "פקחים צעירים" לכל המשפחה. מטיילים בשמורה עם חוברת ההפעלות והמשימות והופכים לפקחים צעירים השומרים על ערכי הטבע והמורשת. ניתן להוריד את החוברת כאן או לקנות אותה באתר (מחירה 10 ₪).

הדרכה קולית עצמאית בשומרוני הטוב
סיור ללא מדריך עם מערכת ההדרכה הקולית החדשה באתר "השומרוני הטוב" – מוזאון מקסים האוגד בתוכו מגוון פסיפסים מרחבי יהודה ושומרון וממצאים ארכיאולוגיים אחרים, המספרים סיפור מרתק של מעשה חסד ועזרה לזולת ושל אחווה, רעות וסובלנות בין אדם לחברו. סיפור שהפך לסמל וגם לחוק.
היכן: אתר השומרוני הטוב
מתי: בשעות פעילות האתר.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

סיור חינמי לקבוצות בהרודיון
סיור מודרך לקבוצות של יותר מ-20 משתתפים בהזמנה מראש (ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר) בימים ראשון עד חמישי בשעות פעילות האתר (לא כולל ימי שישי, שבתות וחגים). הסיור בעברית בלבד, רק לקבוצות ורק בתיאום מראש.
היכן: גן לאומי הרודיון
מתי: בימים ראשון עד חמישי.
בתיאום מראש בלבד. הזמנת הדרכה לקבוצות בטלפון 02-5636249

חלמוניות, מנגינות וקפה בוואדי
שישי מפנק בקפה מדבר לצלילי מוזיקה וסיור לחלמונית הגדולה – פרח הבר היפה ביותר בארץ.
מאות פרטים פורחים כל שנה בכמה מוקדים בארץ, אך בגוש עציון גדל המקבץ הגדול והמרשים מכולם בחגיגה צהובה, מרהיבה ומרחיבה את הלב. הפעילות באתר החלמוניות בשעות 09:00–13:00. למעוניינים יצא סיור ללא תשלום בשעות 12:00–13:30 לגן לאומי הרודיון: נבקר בארמון המדבר של הורדוס, נציץ לבית המרחץ, נסייר במחילות ובבורות המים ונטפס בשביל החדש אל שרידי מבנה הקבר.
הסיור בהרודיון ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
היכן: באתר החלמוניות ליד היישוב מעלה רחבעם
מתי: שישי 2.12 (ייתכנו שינויים במועד האירוע בהתאם להקדמת תקופת הפריחה או לעיכובה).
פרטים ומידע נוסף בטלפון 3639* / תיירות גוש עציון 9933863–02

לקראת חג האפיפניה באתר הטבילה בירדן (קאסר אל יהוד)
לקראת אירועי האפיפניה ואלפי הצליינים המגיעים מכל העולם לאתר הטבילה, נערוך סיור מודרך במקום שבו מציינות העדות הנוצריות את טקס האפיפניה במועדים שונים ובשלל טקסים וחגיגות. נתכנס בשומרוני הטוב לתדריך ולסיור במקום ומשם נצא לקאסר אל יהוד, הוא אתר הטבילה. באתר נשמע על טקסי הטבילה של העדות השונות ואולי גם נזכה לצפות בחלקם (צפייה בטקסים אינה מובטחת). בדרכנו החוצה נבקר בדיר חג'לא הסמוך – מנזר פעיל ומעניין במדבר.
היכן: השומרוני הטוב, דיר חג'לה ואתר הטבילה (קאסר אל יהוד)
מתי: ימי שבת 14.1, 21.1.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*
מחיר: מבוגר 64 ₪, ילד 38 ₪; מנויים: מבוגר 25 ₪, ילד 20 ₪.

ציידי השיטפונות
חולמים לראות שיטפון רב עצמה? הירשמו לסיור במוקד המידע שלנו ואנו נזניק אתכם לטיול ביום שצפוי בסבירות גבוהה שיהיה שיטפון. ביום זה נצא לשטח וננסה למצוא את נחלי המדבר הזורמים. בדרך נלמד על דרכי היווצרות השיטפונות, על הסכנות הטמונות בהם ועל אקלים המדבר.
היכן: נחלי צפון מדבר יהודה – עין פרת (נחל פרת), תצפיות על נחל אוג, תצפית על נחל קומראן, ועוד.
מתי: מועד הטיול ייקבע בהתרעה קצרה לפי תנאי מזג האוויר.
אנשי מוקד המידע יתקשרו לנרשמים לאחר שייקבע מועד סופי לטיול.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*
מחיר: מבוגר 68 ₪, ילד 44 ₪; מנויים: מבוגר 25 ₪, ילד 20 ₪.

שחקנים, מנגינות וקמעות בקומראן
סיור מומחז ומצחיק לכל המשפחה על רקע צלילי מנגינות בעתיקות. בסוף הסיור נתנסה בכתיבה בדיו על קלף ונכין קמע אישי עם ברכת הכוהנים – כפי שנהגו לשאת יהודים בימי בית שני. בסיור התאטרלי נפגוש את מוחמד א-דיב – נער בדווי שנכנס למערה חבויה במצוקים ומצא בה כדי חרס עתיקים ובהם סוד בן אלפיים שנה – ונצא למסע בעקבות סוחרי עתיקות, סוכני מוסד, ציידי אוצרות וארכיאולוגים, שכולם רוצים להניח יד על דבר אחד: המגילות הגנוזות של קומראן.
היכן: גן לאומי קומראן
מתי: שבת 31.12, סיורים מומחזים בשעה 10:00, 12:00, 14:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
עוד באתר: חוברת "פקחים צעירים" לכל המשפחה. מטיילים בשמורה עם חוברת ההפעלות והמשימות והופכים לפקחים צעירים השומרים על ערכי הטבע והמורשת. ניתן להוריד את החוברת כאן או לקנות אותה באתר (מחירה 10 ₪).

חקוק באבן – פעילות ניווט נושאת פרסים
רשות הטבע והגנים ואתר שילה הקדומה שמחים להזמין אתכם לריצת ניווט מאתגרת בעקבות מפת אוצר, רמזים וכתובות וחרסים באתרים באזור חבל בנימין. מתאים למשפחות, למטיילים חובבים ולמקצוענים. המשתתפים יצאו בהזנקה בכמה מסלולים. מדליה ותעודת גמר מובטחת לכל משתתף בסיום האירוע!
כמו כן יהיו באתר סדנאות לילדים וסיורים מודרכים (סיורים יצאו בשעה 10:00, 13:00, 14:00).
היכן: אתר שילה הקדומה
מתי: חמישי 29.12.
הרשמה ותשלום מראש: שילה הקדומה, בטלפון 02-5789111/2 או במייל visit@telshilo.org.il

דרום:
אלף שנים של שפות: בעקבות הכתב בדרך הבשמים בעבדת
חוויה בסיור מהעיר עבדת להר מחיה. שרידים מרשימים נותרו מהעיר הקדומה עבדת, השוכנת על גבעה נישאה מעל ערוץ נחל צין, ודרכם נתוודע לנבטים, אדוני המדבר, ולתושבים שבאו בעקבותיהם. בסיור נבקר ברחובות, בבתים, במצודה, במתחם כנסיות, במקדש, וגם נתחקה אחר העדויות הכתובות מעברה הרחוק של העיר.
נסיעה קצרצרה תביא אותנו להר מחיה ובו נסייר ברגל במסלול מעגלי. כאן נבחן את עולמם המרתק של נוודי המדבר, המשתקף בכתב וברבבות ציורי סלע. יעלים, יענים, לוחמים וסמלי פולחן חקוקים בסלעים ומרמזים על עולמם הדתי והרוחני של החורטים. נסיים בהתנסות "ארכיאולוגית" מרתקת ובתצפית מרהיבה.
היכן: גן לאומי עבדת, אתר מורשת עולמית
מתי: בימים שישי ושבת 30-31.12
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
בהרשמה מראש בטלפון 3639*

אודות ״נופים ותרבויות״ - אבשלום שחר

מדריך טיולים בצפון ומורה דרך אבשלום שחר

מדריך טיולים - מורה דרך מוסמך

מורה דרך מוסמך מטעם משרד התיירות. מדריך מוסמך להדרכת טיולים מטעם החברה להגנת הטבע, ריכוז חוגי סיור של החברה להגנת הטבע...

אבשלום שחר © כל הזכויות שמורות, אין להעתיק או להשתמש בתוכן ללא אישור מפורש. אינטרמקס קידום אתרים